Mercedes-Benz GLE 350d – nové názvosloví – test

 

Pokud se vám při zaslechnutí jména modelu GLE nic nevybaví, je to tím, že nové názvosloví pro modely značky Mercedes-Benz neplatí příliš dlouho. Dlužno říci, že nové označení modelových řad je logické a více o autě vypovídá. V tomto případě se jedná o vůz s původním označením ML.

SONY DSC

Dnes má v názvu na začátku „G“, což znamená, že se jedná o SUV (jako „G“ se u mercedesu vždy označovaly modely do terénu) a „E“ zase naznačuje, že tu bude jasný odkaz k vozu třídy E, který reprezentuje vyšší střední třídu. V loňském roce prošel model ML faceliftem, který mimo jiné přinesl i zmíněné přejmenování na GLE.

Zvenku tolik rozdílů nepostřehnete, protože přepracováním prošly především motory. Nový vznětový čtyřválec nabízí takové parametry, za něž by se v minulosti nemusel stydět ani vidlicový osmiválec. Přesto si pojďme designové úpravy připomenout.

V roce 1997, kdy vstoupila na trh první generace, bylo dnešní nejoblíbenější SUV značky Mercedes-Benz průkopníkem celé řady následujících modelů, které přišly později. Dnes má za sebou nejen tři generace předchůdců, ale také 1,6 milionu vyrobených vozů, které oslovují zákazníky především díky skloubení robustního vzhledu s dynamickým jízdním chováním a ovšem i patřičnou dávkou luxusu, který je u prémiové značky samozřejmostí.

Facelift zachoval GLE charakteristický střešní C sloupek, nezměnily se proporce, ale celkově budete mít pocit, že se nyní jedná o designově mnohem výraznější auto. Může za to upravená přední maska s dvěma mohutnými lamelami a nepřehlédnutelnou velkou hvězdou uprostřed. Právě tímto řešením se SUV liší od GLE kupé, které má lamelu jednu. Lehce se změnil tvar světlometů vpředu i vzadu a pro modernizovaný model jsou určena i nová kola v AMG stylu s pěti dvojitými paprsky.

V interiéru se změna týká především velkého displeje multimédií, který je jen částečně zapuštěn do přístrojové desky. Tento styl dnes najdeme ve většině mercedesů, u kupé je pak řešení naprosto totožné. Menší výhrady bychom mohli mít k umístění rozměrných výdechů klimatizace po stranách displeje, ty nemusí úplně lahodit každému oku, ale je to samozřejmě věc individuálního vkusu. Podstatné je, že středový panel, byť na první pohled dost posetý tlačítky, v reálném použití nabízí výbornou ergonomii ovládání a příjemné jsou i rozměrné odkládací plochy ve středové konzole. Poblíž loketní opěrky je umístěn jednak kruhový volič infotainmentu s touchpadem pro možnost ovládání dotykem, a potom také otočný ovladač jízdních režimů, k nimž se také brzy dostaneme.

Ještě předtím ale zbývá zhodnotit přední sedadla (velmi pohodlná, s menším bočním vedením na opěradlech a s možnostmi nastavení do ideální polohy především pro dlouhé cestování), zadní sedadla (rovněž pohodlná, nad hlavou je místa nadbytek a kolena se sem vejdou absolutně bez omezení) a zavazadelník (690 – 2010 litrů, velká ložná plocha s dvojitou podlahou, bez zbytečné členitosti, která by bránila převozu rozměrných předmětů).

Pod kapotou můžete mít vznětové nebo zážehové motory, čtyřválec i šestiválce, v případě modelu AMG i osmiválec 5,5 l. Ekologické choutky můžete uspokojit verzí s pohonem pouze zadních kol, a to právě u nového dieselového čtyřválcového motoru 2,2 l. V tomto spektru možností se testovaná motorizace 350 d 4MATIC jeví jako zlatá střední cesta, kdy pro pohon dvoutunového kolosu máte k dispozici 258 koní třílitrového šestiválce, jehož tabulková spotřeba by měla v kombinovaném cyklu dosáhnout 6,6 l/100 km.

Dostatek výkonu, klidný a kultivovaný chod a minimum hluku v kabině dělá z tohoto motoru velmi příjemnou pohonnou jednotku, s níž můžete jezdit pohodově i razantně, zrychlení při předjíždění je bravurní a bez zadýchání, při ručním řazení je jízda dokonce zábavná, i když většinou asi tuto práci svěříte novému devítistupňovému automatu, který je ve standardu u všech dieselových motorizací. Převodovka 9G-Tronic má nový kapalinový měnič točivého momentu s účinností 92 % a jedním z jejích hlavních cílů je úspora paliva. Nastavení stylu řazení souvisí se zvoleným jízdním režimem, přičemž při klidné jízdě jsme zaznamenali sametově hladké přeřazování, občasné škubnutí ucítíte jen při nutnosti rychlé akcelerace z pomalého popojíždění. Spotřeba během redakčního testu se pohybovala kolem 10 l/00 km.

Konečně se dostáváme k Dynamic Selectu, tedy systému řízení jízdní dynamiky, který nastavuje parametry vozu podle povrchu a stylu jízdy. Otočný ovladač nabízí pro silniční jízdu ikonku stylu Comfort, pro dynamickou jízdu volíte Sport, kdy je GLE mimo jiné také znatelně tvrdší. Obrázek sněhové vločky signalizuje nastavení pro jízdu na kluzkém povrchu, režim Offroad pak pro jízdu terénem. V kombinaci s terénním paketem máte na výběr ještě režim Offroad+, kdy zvládnete brod hloubky až 600 mm a světlá výška vozu překoná překážky 285 mm od země. Vlastní nastavení řeší  režim Individual.

Základní cena GLE SUV činí 1 325 000 Kč, a to za model 250 d 4MATIC v tzv. Entry provedení. Testovaný 350 d 4MATIC stojí ve standardu 1 645 600 korun, přičemž možnosti příplatkové výbavy jsou pestré, takže cena testovaného vozu se vyšplhala lehce přes dva miliony.

Systém bezpečnostní strategie

Bezpečnostní asistenty a prvky aktivní i pasivní bezpečnosti koncipuje automobilka tak, aby splňovaly čtyři cíle bezpečnostní strategie značky:

Bezpečná jízda:                 měly by zabránit nebezpečným situacím, včas varovat a podporovat řidiče různými asistenčními systémy

V případě nebezpečí:     umět předcházet rizikovým situacím a preventivně aktivovat ochranná opatření (k tomu slouží systém PRE-SAFE®)

Při nehodě:                         chránit podle potřeby prostor pro cestující skeletem karoserie s nejvyšší mírou pevnosti, definovanými deformačními zónami a zádržnými systémy, jako jsou airbagy nebo předpínače bezpečnostních pásů

Po nehodě:                        zabránit nejhoršímu a rychle přivolat pomoc

V rámci této strategie využívá auto nejen známé asistenty, které dokážou udržet vůz v jízdním pruhu, upozornit řidiče na únavu, hlídat mrtvý úhel, díky adaptivnímu tempomatu jet konstantní rychlostí a udržovat odstup od auta před vámi. Výčet tím zdaleka nekončí, protože tu máme ještě aktivní parkovací asistenty, pomoc s rozjezdem do kopce nebo sjížděním prudkého svahu či asistent brzdění. Revoluční je pak služba Mercedes „connect me“, tedy propojení vozu a řidiče s okolím. Zahrnuje mimo jiné třeba dálkovou diagnostiku, lokátor vozu a dálkové zjištění jeho stavu nebo SOS tlačítko pro tísňové volání.

Testovaný model:

Mercedes-Benz GLE 350d

motor:  vznětový šestiválec 2987 cm3

výkon:  190 kW/258 k při 3400 ot./min.

točivý moment:  620 Nm při 1600  ot./min.

rozměry:  délka 4819 mm, šířka 1935 mm, výška 1796 mm

rozvor náprav: 2915 mm



Facebook

Nejčtenější

Nahoru