Volkswagen Touareg R – Připraveni na zimu? – test

Nadupané SUV a nejvýkonnější hybrid. 

Touareg ve své vrcholné motorizaci s označením „R“ přepisuje dějiny. Jedná se totiž o nejvýkonnější Volkswagen v historii, který ale zároveň plní roli průkopníka mezi hybridními modely značky. První externě nabíjený model R v portfoliu slibuje i ekonomický a ekologický provoz.

Touareg R (3)

Oproti běžnému Touaregu (model uvedený na trh v roce 2018) je vyšperkován už v základu prvky výbavy R-Line a paketu Black Style. To znamená mimo jiné řadu černých detailů od lamel přední mřížky až po kryty zadních světel a 20palcová slitinová kola. Celek je působivý a přitom vůz nevypadá přehnaně robustně nebo predátorsky. Sportovní naladění ovšem dává jasně najevo.

V interiéru jsou odlišnosti méně postřehnutelné, jedná se především o hliníkové a černě lakované obložení, ocelové pedály či luxusní kůže na čalounění sedadel a obšití volantu. Především je ale ve standardu digitální kokpit, tedy žádné ručičkové přístroje a minimum tlačítek a manuálních ovladačů. Dotykový displej pro nastavení infotainmentu má úhlopříčku úctyhodných 15 palců, středové konzole dominuje velká řadicí páka automatické převodovky. Innovision Cockpit s digitálními ukazateli a velkým multimediálním displejem na středovém panelu je novinkou této generace, obě obrazovky jsou lištami opticky spojeny do dlouhého pásu, na nějž navazují výdechy klimatizace v části desky před spolujezdcem.

Touareg R (4)

Vnitřní prostor je podle očekávání velkorysý, a to nejen u řidiče a spolujezdce, ale také v druhé řadě sedadel, která je posuvná a má nastavitelný úhel opěradla. Akumulátory pro napájení elektrického motoru ubraly trochu místa v zavazadelníku, který poskytuje objem 665 litrů. Automobilka ale vnímá požadavky zákazníků, kteří si vůz této velikosti pořizují i jako tahoun pro obytný přívěs, vozík pro přepravu lodi nebo box pro koně. Na tažném zařízení dokáže Touareg uvézt až 3,5 tuny.

Jsme zvědaví na hybridní pohon, nakolik se jedná o premiérové řešení v modelu R. Externě nabíjená baterie s kapacitou 14,1 kWh dokáže napájet elektromotor pro bezemisní jízdu, a to rychlostí maximálně 140 km/h. Při překročení tohoto limitu se automaticky připojuje benzínový šestiválec. Můžete volit mezi čistě elektrickým režimem jízdy E-Mode nebo hybridním módem, v němž se role obou pohonných jednotek střídají a doplňují v optimální souhře podle aktuálních jízdních podmínek. V praxi si při volbě tohoto režimu nemusíte dalšího nastavení vůbec všímat a připojování spalovacího motoru brzy přestanete vnímat, protože má velmi kultivovaný chod a kabina je výborně odhlučněná. Celkový systémový výkon 462 koní dokáže poslat 2,5tunový vůz z nuly na stovku za pouhých 5,1 sekundy. Při jízdě se spalovacím motorem se naše spotřeba během testu pohybovala nad jedenácti litry, pokud ovšem bude pravidelně dobíjet baterie, slibují tabulky spotřebu 2,8 l/100 km a 19,5 kWh/100 km.

Touareg ani v PHEV řešení nepřichází o trvalý pohon všech kol, přičemž na přední kola se může pomocí převodovky a mezinápravového diferenciálu Torsen přenést až 70 procent hnací síly, na zadní kola je možné poslat až 80 procent. Kruhový volič jízdních režimů, který najdete na středové konzole, nabízí kromě silničních módů také terénní Offroad a Snow, kdy máte k dispozici přednastavené režimy, které pomohou v extrémních situacích – při průjezdu hlubokým pískem, na sněhu, další jsou nastavené pro zdolání lehčích překážek a polní cesty.

Touareg R (2)

Podvozek je zčásti přepracovaný a nabízí se i ve variantě se vzduchovým odpružením s elektronicky řízenými tlumiči. V zatáčkách je znát práce aktivní stabilizace náklonů, tedy další inovace podvozku, takže pasažéři vzadu už rychlejší průjezd zatáčkami výrazněji nepocítí. Kromě toho má Touareg i řízení všech kol, kdy jsou přední i zadní kola natáčena podle jízdní situace. Usnadní manévrování, takže v podzemních garážích se budete méně potit při nájezdu do zatáček, při rychlosti nad 37 km/h nastupuje druhý režim, kdy se zadní kola natáčejí ve stejném směru jako přední, což znamená stabilnější jízdu na dálnici. Z technologických novinek, jimž jsme se více věnovali při prvním uvedení nové generace, jmenujme zdokonalené bezpečnostní systémy, které nyní umožňují asistovanou jízdu až do rychlosti 250 km/h. Vychytávkou pro zvýšení bezpečnosti je pak asistent nočního vidění Nightvision, který pomocí infračervené kamery detekuje osoby i zvířata v okolí.

Volkswagen Touareg v základní motorizaci a výbavě začíná na ceně 1 867 900 Kč, testovaný model pak aktuálně stojí ve standardu 2 293 900 Kč a s příplatky byla celková cena konkrétního vozu stanovena na 2 837 500 korun.

Testovaný model:

Volkswagen Touareg R

motor:  zážehový šestiválec 2995 cm3

výkon spalovacího motoru:   250 kW/340 k při 5300 ot./min.

točivý moment:  700 Nm

elektromotor: 100 kW/136 k

rozměry:  délka 4878 mm, šířka 1984 mm, výška 1717 mm

rozvor náprav: 2904 mm

 



Facebook

Nejčtenější

Nahoru