Je známým faktem, že většinu dopravních nehod způsobují samotní řidiči. V provozu je důležité myslet na ostatní, předvídat jejich chování a správně na něj reagovat. Přinášíme několik základních pravidel, díky kterým bude vaše cesta bezpečnější.
- Sebeovládání
Klíčovým aspektem je potlačovat vlastní povahové vlastnosti, které by mohly mít negativní dopad na bezpečnost jízdy. Pokud ve vypjatých situacích ztrácíte nervy, myslete na to, snažte se mírnit a ovládat. Předejdete tak zbytečně vyhroceným situacím nebo rovnou nehodě. Flegmatici by se měli naopak vědomě nutit k vyšší aktivitě a pozornosti. Řízení vyžaduje maximální soustředěnost, pozornost vůči okolnímu provozu a předvídavost.
- Jezděte defenzivně
Splynutí s provozem je klíčové. K ostatním účastníkům silničního provozu se chovejte přátelsky a laskavě. Ještě více pak k těm nejzranitelnějším – motocyklistům, cyklistům nebo chodcům.
- Buďte vidět
Zákon jasně stanovuje, že vozidlo musí být neustále osvětleno. Důvod je jednoduchý – pokud protijedoucího řidiče oslní slunce, uvidí vaše auto lépe.
- Chovejte se předvídatelně
Používejte vždy a včas blinkry. Před předjížděním dejte najevo, že se k úkonu chystáte a dávejte zřetelně najevo své úmysly. To platí i o brzdění nebo změně směru jízdy. Ostatní řidiči na vás musejí reagovat, takže jim to usnadníte tím, že jim necháte dostatečný prostor a čas pro reakci.
- Bezpečná vzdálenost
Pokud je vaše vozidlo v dobrém technickém stavu a na silnici panují suché podmínky, platí jednoduché pravidlo pro udržení bezpečné vzdálenosti od auta před vámi – „zásada dvou vteřin.“ Vyberte si ve směru jízdy nějaký bod, který auto před vámi zrovna míjí. Než k němu dojedete vy, měly by uplynout minimálně dvě vteřiny. Taková vzdálenost je dostačující pro nutnou reakci a přizpůsobení nastalé situaci.
Jestli si stavem vozidla nejste jisti, nebo jedete za špatného počasí, rozestup výrazně zvětšete. Automobil na mokré silnici nebo ve špatném stavu brzdí mnohem déle.
- Mějte časovou rezervu
Nechte si vždy časovou rezervu a nejezděte ve spěchu nebo stresu. Minimální rezervou jen půlhodina. Pak nebudete mít potřebu spěchat a předejdete tak zbrklému chování a nebezpečné jízdě.
- Předvídejte
Předvídavost a odhad chování ostatních může klidně zachránit život, a to nejen vám. Je lepší počítat s možným pochybením ostatních účastníků provozu a být na to připraven.
- Zvládání smyku
Do smyku se občas dostanete velmi jednoduše, horší ale je dostat se z něj ven. Poznejte své auto a naučte se na něj správně reagovat. Každý vůz se chová dle daného pohonu náprav, ale platí zde ustálená pravidla. Nikdy nebrzděte. Pokud dosáhnete přetáčivosti, ihned zmáčkněte spojku a nebrzděte. Volantem zatočte do směru vybočující zádě a počkejte na srovnání. Vozy s pohonem předních kol trpí na smyk nedotáčivý, zde stačí ubrat a srovnat na chvíli řízení, pak ihned zatočte do požadovaného směru. I tady platí především nebrzdit, jinak kola ztratí trakci zcela.
- Jezděte bez pokut – povinná výbava
Až do konce září 2018 musíte ve svém autě mít náhradní pojistky a žárovky, rezervní kolo nebo sadu na opravu pneumatiky, hever, klíč na matice šroubů kol, reflexní vestu, výstražný trojúhelník a autolékárničku. Od října by se pak tato povinnost měla měnit a upravovat, zatím však všechno jmenované do povinné výbavy patří.
Hlídejte si proto nejen úplnost výbavy, ale i datum expirace lékárničky. Zajímavostí je, že příslušníci městské policie na kontrolu povinné výbavy nemají právo. To však neznamená, že ji můžete mít neúplnou nebo jakkoli v nepořádku.