Dovolená i cestování v Evropě začala být mezi Čechy v posledních letech opět velmi populární. Ne vždy ale máme jasno, jak ideálně nakládat s financemi. Přinášíme několik chytrých tipů na letní cestování po starém kontinentu.
Používejte na cestách moderní technologie
Chytrou formou zajištění ubytování jsou aplikace typu Booking.com, Airbnb, Agoda nebo Trivago. Jediné, co vedle šikovné aplikace potřebujete, je chytrý telefon nebo tablet. A s ním internetová data, i když to není podmínkou – zdarma wifi připojení jsou v evropských městech nejen na letištích, ale téměř v každé kavárně, restauraci nebo u čerpací stanice.
Výhodou ubytovacích aplikací je, že po příjezdu na místo můžete najít ubytování i na aktuální noc s velmi výraznou slevou. Pokud nejste zastánci cestování bez předem zajištěného ubytování, zkuste alespoň kombinaci, kdy si na první noc nebo několik dní ubytování objednáte předem a na místě pak improvizujte na základě aktuálních nabídek aplikací. Nejen, že si zpestříte dovolenou, ale ještě ušetříte tisíce korun.
Komfortní je i placení za ubytování, protože aplikace mají zabezpečené prostředí, do kterého zadáte údaje ke své platební kartě. Ubytování nebo třeba taxi tak hradíte jen kliknutím, nemusíte se zabývat hotovostí nebo používáním karty na recepci. Je to jednoduché, komfortní a přitom bezpečné.
Kempování
S růstem popularity dovolených v Evropě souvisí i větší zájem o kempování. Pokud si takovou formu dovolené budete chtít užít naplno, půjčte si obytný vůz. Pak budete cestovat se svým vlastním hotelovým pokojem a můžete tak navštívit mořské pláže, hory i města. Půjčovné vychází v letních měsících již od 900 Kč/den. A pokud se vám tato forma dovolené zalíbí, uvažujte o investici do obytného automobilu.
A kempy? Nepředstavujte si je jako zelené louky s polními podmínkami. Naopak – dnešní kempování zvláště v alpských zemích hýří skutečným komfortem. Výjimkou v areálu nebývají ani wellness zařízení, vynikající restaurace nebo půjčovna sportovního vybavení. I proto v Evropě běžně můžete pobyt v kempu uhradit platební kartou. Tato možnost je na recepci kempu vždy viditelně označena.
Mapy si stáhněte do mobilu předem
Rozmach chytrých telefonů má za následek pokles prodejů papírových map i navigací. Volně dostupné aplikace nabízejí podrobné mapy, volbu nejvhodnější trasy a také průběžné obrazové i hlasové navigování. Pokud si předem do aplikace stáhnete mapy zemí, do kterých se chystáte, nebudete pak pro používání navigace v zahraničí potřebovat datový tarif. Po nainstalování si však pro jistotu překontrolujte, že mapy obsahují všechny klíčové body vaší cesty. Abyste pak nebyli překvapeni v nejméně vhodnou chvíli.
Více platebních karet
Otázkou také je, zda se na cesty vybavit spíše hotovostí nebo platební kartou. „Za hranicemi mějte ideálně karty obou největších asociací – Visa i MasterCard. Při zřizování účtu v bance například manželům vždy doporučujeme, aby každý z nich měl od každé značky jednu. Je to velmi praktické právě při zahraničních cestách,“ doporučuje bankovní specialistka Gabriela Brůhová.
Ale v každé zemi jsou stále obchody, kde neakceptují platební karty nebo preferují jiný typ. Příkladem může být Německo, kde s mezinárodně uznávanými kartami u řady obchodníků narazíte. Naši sousedi totiž platí mnohem častěji kartami typu EC (Electronic Cash), které se v Česku nevydávají. I proto je dobré mít v peněžence připravenou hotovost.
Na poplatky za výběr z bankomatu jméno poskytovatele platební karty vliv nemá, ty jsou závislé na podmínkách banky. Vždy záleží na zemích, do kterých cestujete. Je jistě výhodné se na podmínky informovat před cestou ve své bance.
Když to shrneme: Ani v Evropě se nespoléhejte výhradně na platební karty, bez hotovosti se zatím obejít stále nedá.