Velikonoce před námi – pozor na nehody zaviněné opilci

Velikonoční svátky s sebou tradičně nesou zvýšené riziko dopravních nehod způsobených pod vlivem alkoholu. Jen v loňském roce v tomto období Policie ČR naměřila alkohol v krvi každému dvanáctému viníkovi. Celkem šlo o 64 takových případů, což představuje přes 8 procent všech nehod zaznamenaných jen během prodlouženého velikonočního víkendu.

54069091360_f456759ba2_b

Navzdory dlouhodobým preventivním aktivitám a osvětě nadále platí, že část motoristů podceňuje rizika spojená s řízením pod vlivem návykových látek. Následky takového jednání přitom zdaleka nekončí jen u ohrožení zdraví a životů. Dopravní nehody, při nichž je viník pod vlivem alkoholu, mohou mít i závažné finanční následky. Pokud řidič způsobí nehodu v opilosti, může se stát, že vzniklou škodu bude hradit výhradně z vlastních prostředků. Finanční dopad po požití alkoholu se přitom nemusí týkat jen viníka dopravní nehody, ale za určitých okolností i poškozeného, pokud byl sám pod vlivem.

Důležité je zdůraznit, že ve většině případů dopravní nehody způsobují řidiči s hladinou alkoholu vyšší než 1 promile! Tento alarmující trend potvrzují i statistiky z loňských Velikonoc, kdy policisté takto vysokou hodnotu naměřili v 52 ze 64 evidovaných nehod.

Jak pojišťovna postupuje u viníka

Alkohol za volantem neznamená jen morální a právní postih, ale má také zásadní důsledky z pohledu pojištění motorových vozidel. V případě, že řidič způsobí nehodu pod vlivem návykové látky (vč. alkoholu), hrozí mu tzv. regres – tedy zpětné vymáhání škody, kterou za něj pojišťovna z povinného ručení vyplatila poškozeným za škodu na životě, zdraví nebo majetku.

Řízení po požití alkoholu je typickou výlukou z pojištění, u havarijního pojištění tak může být pojistné plnění v souladu s pojistnými podmínkami zcela zamítnuto. Jinými slovy: nejenže řidič, který způsobil nehodu v opilosti, bude muset zaplatit škody druhým z vlastních zdrojů, ale sám nic nedostane. Ze strany pojišťoven se zkrátka uplatňuje nulová tolerance alkoholu.

Jak pojišťovna postupuje u poškozeného

Naopak poškozený účastník nehody se nemusí ničeho obávat. „Poškozeným, kteří se stanou účastníky nehody způsobené opilým řidičem, je vždy škoda vyplacena ve skutečné výši. Následné vypořádání už probíhá mezi pojišťovnou a viníkem nehody,” vysvětluje Jan Marek, mluvčí Generali České pojišťovny, a dodává, že výše škody se může pohybovat od nižších tisícovek až po desítky milionů korun, například v případě trvalých zdravotních následků.

Na českých silnicích (nejen) v období Velikonoc se však stávají i poměrně specifické situace. Třeba když viník nehody nepil, ale poškozený byl pod vlivem. Například řidič při odbočování nedá přednost protijedoucímu vozidlu, ve kterém sedí řidič pod vlivem.

„Dalším typickým příkladem může být opilý chodec, který zavrávorá a vstoupí či spadne do vozovky pod kola auta. Nebo člověk, který se v opilosti zapomene ve voze připoutat,“ popisuje praxi Jan Marek. Míru spoluviny pojišťovna vyhodnocuje na základě závěrů šetření policie, znaleckých posudků, svědeckých výpovědí, kamerových záznamů a dalších důkazů, a podle toho určuje adekvátní částku k vyplacení. Míra spoluzavinění se přitom může pohybovat až do sta procent.

„Pokud poškozený požil alkohol, ale dodržoval v době nehody všechna pravidla silničního provozu, je mu samozřejmě vyplaceno odškodnění z povinného ručení viníka ve skutečné výši,” doplňuje Marek.

 

TRESTY ZA ŘÍZENÍ POD VLIVEM ALKOHOLU

V České republice nadále platí nulová tolerance alkoholu za volantem. Řidiči, kteří usedají za volant pod vlivem, ohrožují nejen sebe, ale především ostatní účastníky silničního provozu. I proto v roce 2024, kdy vstoupila v platnost novela silničního zákona, došlo ke zpřísnění pokut a trestů. Výše sankce se přitom odvíjí od hladiny alkoholu v krvi.

Méně než 0,3 promile: Jedná se o přestupek, za který hrozí pokuta 7 000 až 25 000 Kč a zákaz řízení na 6 až 18 měsíců. Nejsou přičteny žádné trestné body, ale policista může na místě zadržet řidičský průkaz.

0,3 až 1 promile: I v tomto případě se jedná o přestupek a hrozí stejné sankce jako při množství do 0,3 promile. Do bodového hodnocení řidiče je navíc přičteno 6 trestných bodů.

Více než 1 promile: Jedná se o trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky s možným odnětím svobody až na 3 roky, zákazem řízení až na 10 let a peněžitým trestem – v závislosti na okolnostech daného případu a osoby pachatele.

Řidič má právo nepodrobit se dechové zkoušce, automaticky se ale jedná o přestupek. Hrozí tak pokuta ve výši 25 000 až 70 000 Kč, připsání 6 trestných bodů a zákaz řízení až na 3 roky.

Zdroj: Generali ČP Foto: archiv



Facebook

Nejčtenější

Nahoru