Jak ochránit sebe i své auto v období tropických dní?

Extrémní teploty nesvědčí žádnému stroji, včetně aut. Léto je v plném proudu a v Česku můžeme tento týden očekávat teploty dosahující až 33 °C. Taková vedra negativně působí na kondici našich aut a dlouhodobě mohou vést k nákladným opravám a také snížení hodnoty vozu. Odborníci ze společnosti carVertical proto přichází s užitečnými tipy, jak minimalizovat riziko přehřátí a jak auto během léta udržet v dobré kondici.

Ilustrační foto

Základní pravidlo: Parkujte ve stínu

Pokud máte tu možnost, nenechávejte své auto stát delší dobu na přímém slunci. Vzniklé horko může poškodit nejen kožené prvky interiéru auta, které mohou začít praskat, ale stejně škodlivé je přímé záření také na lak karoserie a všechny plastové prvky auta.

K vážnému poškození samozřejmě nedojde během jednoho dne. Ovšem z dlouhodobého hlediska se pro zachování co nejlepšího stavu auta doporučuje parkovat ve stínu nebo v garáži. A asi není ani potřeba zmiňovat, že nasedání do rozpáleného vozu také nepatří mezi nejpříjemnější zážitky.

Nechte všechna okna alespoň mírně otevřena

Pokud parkujete venku, navíc na slunci, pootevřete všechna boční okna alespoň o pár centimetrů. Díky tomu nebude vzduch uvnitř vozu tak nesnesitelný, přestože bude auto celý den vystaveno přímému slunci.

Sledujte tlak pneumatik

Vysoké teploty mohou zapříčinit zvýšený tlak v pneumatikách, který může v extrémních případech způsobit jejich protržení. Každých 10 °C teploty zvýší tlak v pneumatikách o 0,1 baru, i když auto zrovna stojí na místě.

Tlak v pneumatikách proto kontrolujte pravidelně a dbejte na to, aby byly nafouknuty přesně do limitu daného výrobcem. Vysoké teploty dále přispívají k rychlejšímu stárnutí a poškození pneumatik, takže pravidelně kontrolujte také hloubku vzorku. Poškození může ohrozit vaši bezpečnost, jelikož se auto bude hůře ovládat a prodlouží se i brzdná dráha.

Zkontrolujte hladinu chladicí kapaliny

Běžná teplota motoru by se u většiny aut měla pohybovat mezi 90 °C a 105 °C. Pokud však auto nemá dostatek chladící kapaliny, může dojít k přehřátí motoru, a právě při extrémně vysokých teplotách ještě mnohem rychleji.

Proto pravidelně kontrolujte, zda nejsou přívodní hadičky poškozené nebo prasklé, a zda nehrozí únik chladící kapaliny. Pokud chladicí kapalina nedosahuje požadované hranice, raději ji urychleně doplňte. Můžete tím výrazně ulevit motoru svého auta.

Doplňte motorový olej a další kapaliny

Horko také snižuje viskozitu motorového oleje – olej je řidší a nedochází tak k dostatečnému promazávání jednotlivých součástek. To má za následek zvýšené tření a vyšší spotřebu paliva. Proto je důležité motorový olej pravidelně a včas měnit.

Ujistěte se, že máte během léta dostatečnou hladinu motorového oleje a pravidelně kontrolujte také další kapaliny, jako je brzdová kapalina, olej do převodovky nebo kapalina do posilovače řízení.

Zkontrolujte baterii

Většina řidičů si myslí, že baterii škodí především mrazy. Stejně škodlivé však mohou být i letní vedra. Extrémní horko způsobuje vypařování elektrolytů baterie, čímž se zvyšuje riziko koroze a následně může dojít až k sulfataci. Právě v tropických zemích mají baterie obecně nižší životnost než v zemích s mírným podnebím.

Pokud jste svou baterii několik let zanedbávali, je na čase ji zkontrolovat. V opačném případě se může stát, že jednoho dne své auto nenastartujete.

Zchlaďte své auto, než vyrazíte

Nasedání do přehřátého auta může mnohdy připomínat vstup do pekla. Určitě s námi budete souhlasit, pokud řekneme, že ze všeho nejlepší je se takové situaci vyhnout. Pokud vám to čas dovolí, před jízdou proto otevřete všechny dveře a zapněte klimatizaci a vůz před jízdou ochlaďte. Řízení rozpáleného auta je zaprvé velmi nepříjemné a zadruhé může být i riskantní v případě, že se vám z návalu tepla udělá nevolno.

Jakmile se rozjedete, nechte ještě chvíli otevřená okna, aby se z auta odvětral veškerý horký vzduch. Okna zavírejte teprve v okamžiku, kdy už z klimatizace proudí studený vzduch.

Používejte stínítka

Stínítka odrážejí sluneční svit a udržují v autě příjemné ovzduší. Pokud během léta pravidelně parkujete na otevřeném prostranství, díky stínítkům bude vnitřní teplota mnohem nižší. Podle odhadů by měla stínítka uvnitř vozu zajistit až o 25 % nižší teplotu.

Nechte si zkontrolovat klimatizaci

Klimatizaci byste měli zkontrolovat ještě před nástupem vrcholného léta, které je v posledních letech plné horkých dnů. Ujistěte se, že nemáte špinavý vzduchový filtr, nefunkční termostat nebo zablokované ventilátory. Bez funkční klimatizace může být i krátká vyjížďka horší než posezení v sauně.

Zdroj a foto: carVertical

 



Facebook

Nejčtenější

Nahoru