Poměrně nový model v portfoliu značky se Evropě představil na konci roku 2020. Sázka na karoserii SUV kupé, jež si získává oblibu u designově náročnějších zákazníků, se Renaultu vydařila. Při modernizaci teď přidal novou verzi výbavy esprit Alpine.
Podle informací automobilky je Arkana klíčovým modelem pro cestu na výsluní v segmentu C. Má na svém kontě přes sto šedesát tisíc prodaných kusů, nejúspěšnější je full hybridní verze E-Tech. Ta se také dostavila do našeho redakčního testu, a to ve sportovní výbavě esprit Alpine, v níž nechybí aerodynamická přední lišta F1, která bývala typická pro modely R. S. Line. V případě výbavy Alpine je tato lišta vyvedena v šedé barvě. Dalším znakem této nové výbavy jsou velká 19palcová kola či výrazný zadní difuzor s hranatou koncovkou výfuku po obou stranách.
Interiér získal s výbavou Alpine modré prošívání u čalounění sedadel, logo Alpine na jejich zadní straně a stylově velmi originální modrou linku v tkanině bezpečnostních pásů. Na volantu a čalounění dveří se objevují v prošívání barvy francouzské trikolóry, a rovněž je pro tento stupeň výbavy vyhrazeno obložení palubní desky s dekorem břidlice. Její šedá struktura k interiéru dobře ladí. Spolu s volantem potaženým perforovanou kůží a netradiční hlavicí automatické převodovky působí kabina luxusně. Informace o jízdě poskytuje digitální přístrojový štít uložený v kapličce s dobrým zastíněním, infotainment se ovládá přes na výšku postavený velký displej.
Díky svažité střeše vypadá Arkana možná o něco delší, ale měří 4,568 metru na délku, takže pro manévrování je to stále pěkně kompaktní auto. Stojí na rozvoru 2,72 metru, což slibuje prostornou kabinu, přece jen jsme ale čekali o něco více místa pro kolena cestujících na zadních sedadlech. Ta ale mají na druhou stranu hezky dlouhé sedáky, takže jsou pohodlná i na delších cestách. Zavazadelník pojme 513 litrů nákladu, takže pro cestování za sportem nebo na delší dovolenou tu mají kufry místa dost. Víko kufru se zvedá dostatečně vysoko a nákladový prostor je široký, takže naložíte i rozměrnější předměty.
Full-hybridní motorizace, kterou jsme testovali, kombinuje benzínový čtyřválec 1,6 litru s dvěma elektromotory, celkový výkon systému je 145 koní. Řazení zajišťuje automatická převodovka, která pracuje se čtyřmi stupni u spalovacího motoru a dvěma u elektromotoru, takže řídicí jednotka může volit řadu kombinací pro úsporný režim. Drobnou bolístkou této převodovky je nezvyklý způsob přeřazování, kdy je nutno při změně z jízdy vpřed na zpátečku a zpět hodně sešlápnout brzdový pedál, jinak se převodovka stále vrací k neutrálu. Při parkování trochu nepraktické, jinak ale při jízdě automat řadí přesně a hladce.
Jízda může být jak městsky uhlazená, tak dálničně svižná, i když vyšší rychlosti už s sebou přinášejí hlučnější projev motoru a vyšší spotřebu. Dá se ale jezdit velmi úsporně, podle tabulek by měla být kombinovaná spotřeba 4,7 l/100 km. Nám se v testu podařilo dosáhnout průměrné hodnoty 6,3 l/100 km. Pochvalu si zaslouží naladění podvozku – byť je tužší, filtruje výborně nerovnosti a průjezdy zatáčkami jsou přesné díky natáčení zadních kol.
Renault Arkana začíná v ceníku na 629 000 Kč v mild-hybridní verzi. Pokud zvolíte testovaný full-hybrid, pak je cenovka od 729 000 Kč, cena za výbavu esprit Alpine je 805 000 Kč.
Foto: Romana Černá