Raptor je jak známo u Fordu označení pro vrcholné verze terénních vozů. Na první pohled je to majestátní – pořádný kus auta s délkou 5381 mm, 3270 mm rozvorem a 233 mm světlé výšky. Korba má délku 1544 mm, šířku mezi podběhy 1224 mm a hloubku 529 mm. Nosnost činí 625 kg. Může táhnout brzděný přívěs do hmotnosti 2,5 tuny. To jen tak pro začátek. Tentokrát jsme vyzkoušeli novinku Fordu s benzínovým motorem, což je změna oproti nedávnému testu Volkswagenu Amarok, který u nás přistál s naftovým šestiválcem.
Takže bychom se měli soustředit na tuto největší novinku pro fanoušky tohoto modelu, a to uvedení zcela nového motoru 3.0 EcoBoost V6, přeplňovaného dvěma turbodmychadly. Parametry jsou 215 kW (292 k) při 5500 otáčkách, nejvyšší točivý moment 491 Nm. Motor má blok válců z vermikulární litiny, která je přibližně o 75 procent pevnější než běžná. Bezprostřední reakce na sešlápnutí plynového pedálu jsou zásluhou „anti-lag“ systému podobného tomu, jaký pracuje v supersportovním modelu Ford GT nebo ve Focusu ST.
Nový anti-lag systém, dostupný v režimu Baja, udržuje turbodmychadla roztočená po dobu až tří sekund po uvolnění plynového pedálu, což vede k rychlejšímu obnovení plnicího přetlaku turbodmychadla a lepší akceleraci ze zatáček, jakmile řidič opět začne plyn přidávat. Pro každý z 10 stupňů samočinné převodovky je navíc v řídicí jednotce uložen samostatný profil přeplňování, aby vůz stále podával optimální výkon. Nové hnací ústrojí uděluje vozu suverénní zrychlení na štěrku, hlíně, v blátě i písku. Odpovídající akustickou kulisu obstarává elektronicky řízená aktivní výfuková soustava se čtyřmi režimy, které mění charakter zvukového projevu Rangeru Raptor. Řidiči si mohou zvolit preferovaný zvuk tlačítkem na volantu, popřípadě volbou některého z jízdních režimů.
Raptor má oproti běžným variantám nového Rangeru odlišný podvozek se specifickými výztuhami a úchyty karoserie v oblasti C-sloupků, korby i náhradního kola. Jiné jsou rovněž dorazy odpružení, stejně jako uchycení prvků odpružení. Samotné zavěšení, odpružení a tlumení prošlo pro potřeby Rangeru Raptor kompletním přepracováním. Přesnost a stabilitu při rychlé jízdě po nerovném povrchu zajišťují lehká, ale pevná hliníková ramena, odpružení s dlouhými zdvihy a zdokonalený Wattův přímovod vzadu. Tlumiče FOX Live Valve s vnitřním obtokem regulují tlumící účinek v závislosti na míře stlačení. Mají průměr 6,3 cm a jejich olejová náplň obsahuje příměs teflonu, což ve srovnání s tlumiči používanými v dosavadním modelu snižuje tření přibližně o 50 procent.
Na terénních schopnostech Rangeru Raptor se významně podílí ochrana spodních partií. Přední ochranný plát je téměř dvakrát větší než na standardním Rangeru nové generace a je vyroben z vysokopevnostní oceli o tloušťce 2,3 mm. V kombinaci se spodním krytem motoru a zakrytováním rozvodovky zajišťuje při jízdě v terénu ochranu klíčových komponentů, k nimž patří chladič, řízení, přední příčný nosník, olejová vana a přední diferenciál. Případné vyproštění vozu usnadňují vyprošťovací oka vpředu i vzadu.
Poprvé je Ranger Raptor vybaven stálým pohonem všech kol s elektronicky řízenou dvoustupňovou rozvodovkou a uzávěrkami předního i zadního diferenciálu. Tuto konfiguraci ocení vyznavači jízdy v těžkém terénu.
Ještě jsme se nezmínili o interiéru modelu. Materiály, zpracování i výbava je opravdu prémiová. Skvělá sedadla, vyhřívaný kožený volant, přední a zadní parkovací senzory, parkovací kamera se ostrým rozlišením – to jsou jen hlavní body. Na výšku orientovaný dotykový displej s 12palcovou uhlopříčkou vévodí palubce.
A jak se nám jezdilo? Motor má hodně síly, táhne odspodu krásně plynule až k omezovači. Maximálka je limitována na 180 km. Raptor s tímto motorem je dostatečně svižný, aby se na dálnici často vyskytoval v levém pruhu při předjíždění pomalejších vozů. Za zmínku stojí i krásně mohutný zvuk motoru, i tím si tento kolos říká o pozornost kolemjdoucích. A spotřeba? Průměrně 13- 15 litrů, po městě určitě alespoň těch 15 litrů. Dojezd s plnou nádrží je necelých 500 km.
Cena tohoto modelu s výbavou činí téměř 2 miliony korun.
Foto: Romana Černá