Filtr pevných částic chybí milionu ojetin u nás

České autobazary denně odmítají vykoupit stovky vozidel. Ještě v minulosti to bylo především kvůli přetočeným tachometrům nebo celkově nevyhovujícímu technickému stavu. Aktuálně jsou však největším problémem chybějící filtry pevných částic. Po českých silnicích tak podle odhadů může jezdit až jeden milión závadových vozidel, která nevyhovují emisním limitům. Za nefunkční nebo chybějící filtr pevných částic přitom například v sousedním Rakousku hrozí zabavení vozidla nebo pokuta až 5.000€.

Car in garage

Filtry pevných částic se aktuálně stávají velkým problémem. Do vozidel s dieselovým motorem se začaly montovat na začátku tisíciletí. U dieselových motorů se počítá se životností filtru pevných částic v rozmezí 80 – 240 tisíc kilometrů, podle toho o jakou značku se jedná a v jakých podmínkách je vůz používán. Výměna filtru však může stát až 100 tisíc korun, záleží na značce vozidla. Proto se majitelé starších dieselových vozidel snaží vůz s nefunkčním DPF prodat za každou cenu, nebo jej dokonce z vozu vymontují, upraví řídící jednotku motoru a vůz prodávají jako bezvadný. Laik pak nemá moc možností, jak závadu odhalit.

Dle našeho průzkumu je v České republice zhruba 1 milion takto nebezpečných vozidel, která mají buď poškozený, nefunkční anebo úplně vytlučený filtr pevných částic a bohužel je na silnici nikdo nekontroluje,“ hodnotí současný stav Igor Sirota z ÚAMK. Zároveň varuje před zdánlivě výhodným nákupem ojetého vozu od neznámého člověka, nebo v neprověřeném autobazaru: „Existuje reálné riziko, že lze narazit na takto závadový vůz.“

Například v sousedním Rakousku mohou policisté automobil, který má vymontovaný nebo nefunkční filtr pevných částic, dokonce zabavit, odebrat registrační značku nebo dát pokutu až 5000 EUR,“ varuje Igor Sirota z ÚAMK.

 



Facebook

Nejčtenější

Nahoru